Başarılı Yazılımcıların 14 Alışkanlığı-1

16/04/2019
Bir çok kişi, başarılı bir Junior yazılımcıdan mid-level (orta seviye) bir yazılımcıya geçiş yapmanın zaman ve tecrübe işi olduğunu düşünüyor. Aslında bu iki tip yazılımcıyı birbirinden ayıran çizgi ince bir çizgi ve kişiye göre değişkenlik gösteriyor. Bu yazı, hiç bitmeyen “Orta seviye bir yazılımcıyı tam olarak ne tanımlar?” tartışması üzerine daha fazla şey söylemeyecek.
Daha fazlasını oku...

Hyperledger Nedir?

05/04/2019

Bilişim veya finans dünyasındaki gelişmeleri az çok takip ediyorsanız blockchain(blokzincir) ve kripto para terimlerini duymuşsunuzdur. Bu yazıda blockhain alanında ses getiren projelerden biri olan Hyperledger’dan bahsedeceğim. Blockchain’i daha önce duymadıysanız ve hakkında bir şeyler öğrenmek isterseniz sayın Mert Susur’un Youtube’da bulunan webinarınıizleyebilirsiniz.

Daha fazlasını oku...

Visual Studio Code Eklenti Tavsiyeleri

31/01/2019

Merhabalar. Bu yazımda kendim kullanıp faydasını gördüğüm VSCode eklentilerinden bahsedeceğim. Daha önce Brackets, Atom, Sublime editörlerini kısa süreli kullandım ve en sonunda Visual Studio Code kullanmaya karar verdim. Aslında kullandığım diğer editörler de güzeldi fakat ben en çok Visual Studio Code’u beğendim ve uzun süredir yalnızca bunu kullanıyorum. Hemen eklentilere geçelim.

Daha fazlasını oku...

OOP’nin 4 Ana Prensibi: Encapsulation, Inheritence, Abstraction, Polymorphism

10/01/2019

İyi bir kod tasarımı için uyulması gereken bazı prensipler vardır. Prensipler zorunlu değildir fakat uyulduğunda hem dünya çapında standart bir kod yazmış oluruz hem de sürdürülebilirliği yüksek bir iş ortaya çıkar. Aslında herhangi bir programlama dilinde az da olsa bir geçmişiniz varsa bu prensipleri muhtemelen kullanıyorsunuzdur fakat adlarını bilmiyorsunuzdur. Öğrenmesi ve uygulaması çok kolay olan bu prensipler özellikle Junior yazılımcılar tarafından korkuyla yaklaşılan şeyler. Hadi bu prensipleri ve amaçlarını inceleyelim.

Daha fazlasını oku...

Spring Initialzr ile Proje Oluşturma

06/07/2018

Merhaba, bu yazıda Spring Initializr kullanarak basit bir HelloWorld projesi yapmayı anlatacağım. Spring Initialzr, istediğimiz gerekliliklere göre bize temel konfigürasyonları hazır bir Spring projesi üretip veren bir araçtır. Benim bildiğim 3 farklı kullanım şekli var:

Daha fazlasını oku...

Spring Framework | IoC Container

14/06/2018

IoC ve DI prensiplerini anlattığım bir önceki yazıda IoC’yi interface kullanarak kendi elimizde yapmayı anlatmıştım. Spring Framework’te ise bu prensip IoC containerlar ile sağlanır. IoC containerların temel görevi beanleri yönetmektir. Yönetmek kelimesinin kapsamı ise geniştir. Beanleri oluşturmak, birbirleriyle uyumunu sağlamak, ayarlarını yapılandırmak, yaşam döngülerini kontrol etmek gibi işler yönetmek kelimesinin kapsamına girer. Bu noktada “bean nedir?” sorusunun da cevabını vermem gerekiyor. Bean standartları belirlenmiş bir Java classıdır. Normal classtan üç farkı vardır:

Daha fazlasını oku...